پرایمر ناخن و انواع آن

پرایمر ناخن چیست وچه کاربردی دارد؟

زمانی که با پودرو لیکوئید اکریلیک کار میکنید،  پرایمر یکی از اساسی ترین  و حتی مهم ترین بخش کار شماست.
استفاده از این ماده به ماندگاری محصولات روی ناخن کمک فراوانی می نماید، اما از طرف دیگر استفاده نادرست از این محصول ممکن است موجب آسیب به صدف ناخن گردد. در مقاله زیر سعی میکنیم در مورد این محصول توضیحاتی ارائه دهیم.

واژه پرایمر تنها مختص به حرفه ی ناخن نیست و در حرفه های دیگر هم به کار می رود. پرایمر ماده ایست که برای زیرسازی کار به کار میرود و کمک میکند محصولات مد نظر به سطح مورد نظر بهتر بچسبند. به عنوان مثال در نقاشی ساختمان هم اولین لایه ای که روی دیوار میزنند پرایمر است و کمک میکند رنگ و لایه های بعدی چسبندگی و ماندگاری بهتری داشته باشند.

پرایمر ناخن محصولی است که فقط برای استفاده روی ناخن طبیعی ساخته شده است بنابر این از استفاده از آن روی سایر محصولات از قبیل تیپ یا مواد خودداری کنید.

چه مقدار پرایمر استفاده کنیم؟

معمولا استفاده یک لایه از این ماده کفایت میکند مگر اینکه محصول طوری باشد که تولید کننده آن اعلام کند دو بار از آن استفاده کنید. استفاده بیش از اندازه از این محصول ممکن است موجب نازک تر شدن صدف ناخن شده و به آن آسیب بزند. اینکه تصور کنید هر چقد بیشتر پرایمر استفاده کنید سطحتان چسبنده تر میگردد لزوما درست نیست.

 

اگر از پرایمر استفاده نکنیم مواد به سطح ناخن نمی چسبد؟

واقیت این است که اگر ناخن را پرایم نکنید مواد اکریلیک باز هم به سطح ناخن می چسبند، اما خیلی خوب نمی چسبد و ماندگاری زیادی نخواهد داشت و بعد ازچند روز به تدریج مواد از سطح ناخن جدا میگردد. به این جدا شدن مواد ساختگی از روی ناخن طبیعی لیفت گفته می شود.

 

انواع پرایمر:

پرایمر ها بر اساس مواد تشکیل دهنده و نحوه ی عملکرد آنها به دو نوع تقسیم میشوند:

پرایمر غیر اسیدی:

این پرایمر با نامهای acid free  یا acidless یا non-acid  شناخته می شود.

این نوع محصول مانند یک لایه چسبنده عمل می کند و حاوی موادی است که از یک طرف به سطح ناخن  از طرف دیگربه مواد رویی می چسبد، مانند چسب دو طرفه که بعنوان واسطه عمل میکند. به صورت خفیف و ملایم دارای اسید هستند که به طور موقت PH سطح ناخن را تغییر میدهد تا به PH محصولات استفاده شده روی ناخن نزدیکتر شود و محصولات بهتر بچسبند. برخی از انواع جدیدتر هم تولید شده اند که کاملا بدون اسید بوده و دارای ترکیبات دیگر جایگزین هستند که صدمه و آسیب احتمالی از آن به حد اقل می رسد.

تصویر زیر پرایمر آی ان ام را نشان میدهد که PH آن 7 است و کاملا خنثی است.

inm-ph7 primer

 

 

 

پرایمر اسیدی :

نحوه ی عملکرد این نوع محصول کاملا متفاوت است.  این محصول است حاوی درصد بسیار بالایی(گاهی صد در صد) اسید متاآکریلیک است و اولین نسل پرایمر هایی که تولید شده بودند اسید متاآکریلیک خالص بودند. به تدریج با پیشرفت صنعت ناخن ترکیبات جدیدتری از این محصول تولید شدند.

نحوه ی کار  آن به طوری است که با استفاده از قدرت اسیدی خود حفره های بسیار بسیار کوچکی در سطح ناخن ایجاد میکند در نتیجه مواد بعدی با نفود در این حفره های خیلی ریز لابه لای ناخن جا خوش میکنند. مانند درختی که محکم ریشه در دل زمین دوانده است.هر چه ریشه های درخت عمیق تر باشند در مقابل باد و طوفان مقاوم تر است. مواد هم مانند ریشه های درخت به درون ناخن چنگ می اندازد و این دو کاملا به هم چفت می شوند.

این نوع محصول به دلیل دارا بودن اسید ممکن است باعث ایجاد سوزش در پوست و نازک تر شده صدف ناخن گردد. پرایمر اسیدی دارای بوی تندی و نا خوشایندی است. بنابراین موقع استفاده از این محصول حتما موارد ایمنی را رعایت کنید. بورس حاوی محصول را به اطراف ظرف حاوی آن بمالید و به کمک یه دستمال تمیز اضافی پرایمر را بگیرید و سپس با دقت پرایمر را روی صدف ناخن بزنید.مقدار اندکی از پرایمر کفایت میکند. از تماس محلول با پوست اطراف ناخن بپرهیزید و فقط محلول را روی صدف ناخن بزنید. استفاده نادرست و بیش از اندازه از این پرایمر موجب احساس سوزش بسیار شدید و ناخوشایندی در انگشت دست می گردد و احتمال واکنش های آلرژیک و حساسیت را بالا می برد. اگر به اشتباه چندین و چند بار پرایمر اسیدی بزنید در هر بار استفاده حفره های بیشتر در ناخن ایجاد می شود و پرایمر به لایه های زیرین ناخن نفوذ میکند و ممکن است اسید وارد سیستم گردش خون شود که بسیار خطرناک است و لطمات جبران ناپذیری وارد میکند. بنابر این پرایمر اسیدی را به هیچ وجه overload نکنید و بیش از یک لایه نزنید.

 

 

 

پرایمر اسیدی استفاده کنیم یا غیر اسیدی؟

به صورت پیش فرض از پرایمر غیر اسیدی استفاده میکنیم و پرایمر غیر اسیدی اولویت و ارجحیت دارد.پرایمر اسیدی را فقط برای اشخاصی استفاده کنید که ناخن آنها مشکل ساز است. به عنوان مثال اگر برای شخصی پرایمر غیر اسیدی استفاده نموده اید و بعد از گذشت چندین روز مواد استفاده شده روی ناخن جدا شده است، با تغییر دادن پرایمر از غیر اسیدی به اسیدی بایستی مشکل حل گردد. معمولا اشخاصی که دارای مشکلات هورمونی در بدنشان هستند و همچنین اشخاصی که بدنشان بیش از حد نرمال عرق میکند و در کل اشخاصی که به هر دلیل ناخن های مشکل ساز دارند باید پرایمر اسیدی استفاده نمود. برای سایر اشخاص نرمال پرایمر غیر اسیدی مناسب ترین گزینه و سالم ترین گزینه است .

اگر پرایمر را تغییر دادید و باز هم ناخن ها دچار لیفت و جداشدگی میگردند ، دیگر مشکل از پرایمر نیست بلکه مشکل از روش کار شماست که بایستی کل مراحل انجام کارتان را مرور و عیب یابی کنید.

 

پرایمر اسیدی را ازغیر اسیدی چگونه تشخیص دهیم؟

بهترین راه برای شناسایی هر محصولی، خواندن نوشته ها و توضیحات روی محصول است.میتوانیدنوشته ی روی محصول را بخوانید اگراز کلمات acid free  یا acidless یا non-acid  استفاده شده است نشان دهنده غیر اسیدی بودن آن است.تصاویر زیر را ببینید:

 

 

 

 

 

اگر چنین کلماتی استفاده نشده پس اسیدی است.برای اطمینان بیشتر میتوانید محتویات محصول را بخوانید و اگر حاوی اسید متا آکریلیک(Methacrylic acid) بود پرایمر اسیدی است.در غیر اینصورت غیر اسیدی است.تصاویر پایین:

 

 

آیا پرایمر باید حتما خشک شود؟

هنگامی که از پرایمر (چه اسیدی و چه غیر اسیدی) استفاده میکنید بایستی منتظر بمانید پرایمر کاملا خشک گردد و سپس محصول مد نظر را روی ناخن استفاده کنید. اگر قبل از خشک شدن پرایمر لایه های بعدی را بزنید باعث آلوده شدن مواد بعدی میگردد و ممکن است باعث زرد شدن رنگ مواد ، ترک خوردن و ایجاد حباب های ریز در داخل مواد گردد. بنابراین به اندازه کافی منتظر بمانید تا لایه ی زیرین خشک گردد.

_پرایمر اسیدی:

اگر از نوع اسیدی استفاده می کنید چند دقیقه بعد ازاستفاده روی ناخن کاملا بخار می شود و اثری از خیسی روی آن باقی نمیماند. ممکن است ناخن در برخی نقاط به رنگ سفید درآید که این سفیدی نشان میدهد ناخن کاملا خشک شده است.پرایمر اسیدی به دلیل خاصیت حلالیت بالا سطح ناخن را دی هیدراته نیز میکند.

_پرایمر غیر اسیدی:

بعد از اینکه این نوع پرایمر را روی ناخن زدید چند دقیقه منتظر بمانید تا تبخیر شود و خیسی سطح کاملا از بین برود. بر خلاف پرایمر اسیدی در نهایت یک لایه چسبنده نسبتا براق روی ناخن باقی می ماند و در این مرحله ناخن چون سطح ناخن بسیار چسبنده است بسیار مستعد برای جذب آلودگی است بنابراین مراقب باشید دست پرایمر زده شده با جای آلوده تماس پیدا نکند.اکنون می توانید مواد گذاری را انجام دهید.

 

نکته:

هنگام استفاده از پرایمر به نوع محصولی که قصد دارید استفاده کنید حتما توجه کنید، برخی از محصولات وجود دارند که نیاز به پرایمر ندارند، به عنوان مثال فایبرگلس نیاز به پرایمر ندارد. اما در کار  با پودر اکرولیک و لیکوئید پرایمر بخشی بسیار ضروری از کار است.

 

موارد امنیتی و مهم :

موقع کار با پرایمر برای حفظ سلامتی خود از دستکش و عینک مناسب استفاده کنید، سعی کنید محل کار شما تهویه ی مناسب داشته باشد دستهای خود را به چشم خود نمالید چرا که ممکن است دستهای شما پرایمری باشد و به چشمتان برود. بعد از استفاده درب محصول را ببندید و مراقب باشید ظرف حاوی محصول روی میز یا جاهای دیگر نیفتد و نریزد.

**در صورت وجود مشکل یا سوال در قسمت نظرات کامنت بگذارید تا بررسی شود و پاسخ داده شود.**

مطالب مرتبط

۲۷ دیدگاه‌

 1. ثریا گفت:

  سلام من چند وقتیه از پودر اترکشن استفاده می‌کردم تا اینکه تموم شد و پودرم رو عوض کردم و مارک ای ان ام یا همون outthedoorگرفتم و دستم و چشمم حساسیت پیدا کرده خیلی خارش دارم و تمام انگشتام تاول زده بنظر شما بخاطر پودر یا چیز دیگه ای چون بیشتر میگن از لیکویید یا پرایمر هستش ولی من از لیکویید و پرایمری ک استفاده میکنم هیچ حساسیتی نگرفتم ممکنه یکم دیر این حساسیت پیش بیاد یا از همون پودر کاشت هست و اینم بگم ک اصلا از دستکش استفاده نکردم

  • مهسا قلی زاده گفت:

   سلام. معمولا لیکوئید و پرایمر و کلا چیزایی که حالت مایع دارن میتونند بخار بشن و ایجاد حساسیت کنن ولی پودر هم شاید موقع ترکیب با لیکوئید مواد حساسیت زا ایجاد کنه بالاخره واکنش شیمیایی رخ میده.
   احتمال دیر بروز کردن حساسیت هم هست…. نمیشه دقیقا گفت دلیلش چی بوده ولی میتونین پودر رو عوض کنین ببینین بازم حساسیت میده یا نه …

 2. ثریا گفت:

  و ی سوال دیگه برای طراحی روی ناخن از همون لاک استفاده می‌کنیم یا موادش فرق داره میشه راهنمایی کنید ک چ مارکی خوبه و…

  • مهسا قلی زاده گفت:

   برای طراحی روی ناخن خیلی روشها وجود داره و حتی با کمی ابتکار میشه طرحهای متنوعی خلق کرد.
   با لاک معمولی هم میشه منتها باید سریع کار کنید چون لاک بعد از چند ثانیه خشک یا سفت میشه و حواستون به این موضوع باشه.
   از لاک ژل هم میشه استفاده کرد. رنگهای اکرولیک هم هستن که مناسب این کارن.
   میشه از تور یا پودر کروم یا ژل های آدامسی یا از تکنیکهای شوگرافکت یا روشهای دیگه هم برای طراحی استفاده کرد….

 3. مهشید گفت:

  پرایمرکاز دار چیست.برای کاشت دیپینگ

  • مهسا قلی زاده گفت:

   کاشت دیپینگ معمولا پکیج مخصوص خودش رو داره و تولید کننده محصول ترتیب استفاده از مواد رو توضیح داده در پکیج. و فقط بعضی کمپانی ها هستن که محصولات این نوع کاشت رو ارائه میدن که من در برند یانگ نیلز دیدم که هست و اسم این سیستم کاشت ناخن رو گذاشتن slick pour.

 4. سحر گفت:

  سلام من كاشت ناخن انجام دادم ولي يادم رفت قبلش پرايمر بزنم.اين باعث ميشه مواد ناخن از سطح ناخن بلند بشه يا مشكلي ايجاد نميكنه؟

 5. moon گفت:

  سلام من از لیکویید و پودر پارفیکس استفاده کردم و بشدتت دیر خشک میشه حتی با اشعه uvچیکار کنم که مواد سریع خشک بشه؟

  • Nail Designer گفت:

   پارفیکس یه موادی تولید کرده که دیر خشک میشن و مجبورید به همون حالت نیمه خشک سوهان کشی تون رو انجام بدید … اگه راحت نیستید از برند های دیگه استفاده کنیدکه زودتر خشک میشه …. احتمالا با حرارت و گرما زودتر واکنش بده اگه دم دستتون سشوار داشتید امتحان کنید البته با حرارت ملایم 😛

 6. سامي گفت:

  وقت بخير ايا پرايمر ژل در كاشت ژل با پرايمر در كلشت پودر متفاوته و باهم فرق دارن؟

  • Nail Designer گفت:

   بله عزیزم متفاوت هست. کلا بهتر هست شما از هر سیستمی استفاده میکنید پرایمر و مواد مخصوص همون سیستم رو استفاده کنید … مثلا اگه از برند کنیتکس استفاده میکنید سعی کنید همه موادتون از همون برند باشه یا اگه کاشت ژل انجام میدید ست کامل کاشت ژل رو تهیه کنید ….

 7. بنفشه گفت:

  سلام من سه ماه هست کار میکنم بعضی مشتریام مشکنه مواد ناخن از سمت ریشه مشکل از پرایمر و مقدار زدن اون هست یا به کل بلند میشه ناخن اون چی
  ممنون میشم کمکم کنید

  • Nail Designer گفت:

   سلام دوست عزیز . دلایل مختلف میتونه داشته باشه. زیر سازی ناخن از قبیل سوهان کشی دی هیدراته کردن و پرایمر زدن…. میتونه از این باشه که مواد رو خیلی سفت بر می دارید و خوب چسبندگی ایجاد نمیشه بین ناخن و مواد ….. نزدیک کوتیکول رو قشنگ با سوهان برقی تمیز کنید تا مواد خوب بچسبه. قسمت کوتیکول رو کمی مواد رو شل تر بردارید ….

 8. فائزه علی پور گفت:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید من چند وقت پیش ناخنمو ریموو کردم.بعد از چند روز پیش یه ناخن کار جدید رفتم واسه کاشت.قبل از مواد زدن فقط یه پرایمر به ناخنم زد.بعد که ازش پرسیدم ضد قارچ نمیزنید گفت این پرایمر ضد قارچ هم داخلش هست.خواستم ببینم واقعا همچین پرایمری داریم که ضد قارچ هم داخلش داشته باشه؟

  • Nail Designer گفت:

   سلام دوست عزیز . بله امکانش هست. اگه پرایمر اسیدی استفاده کنن دیگه نیاز به ضد قارچ نیست چون اسید کاملا ناخن رو خشک میکنه.

 9. بنفشه گفت:

  سلام من هر كَار ميكنم پودر به ناخون نميچسپه همش ميريزه پرايمر هم استفاده نميكنم يعني دليلش همون پرايمر نزدنه

  • Nail Designer گفت:

   سلام … پرایمر رو حتما باید استفاده کنید و پودر به تنهایی کافی نیست و باید با لیکوئید ترکیب کنید…. در کل مراحل انجام کار باید درست باشه و گرنه نتیجه مطلوب به دست نمیاد

 10. شیوا گفت:

  سلام وقت بخیر من تازه اموزش دیدم و دست دوستمو ترمیم کردم که دوتا هم ناخون شکسته داشت که تیپ گذاشتم و باقی و ک کلی هم از قبل هوا داشت و هواگیری کردم و مقدار زیادی از مواد رفت و ترمیم کردم ولی به کل یادم رفت از پرایمر استفاده کنم.الان شنیدم ک مواد بدون پرایمر بلند میشه.حالا دوستم میخواد بره مسافرت طولانی و میخوام درستش کنم چاره چیه??ممنون میشم کمکم کنید

 11. Sara گفت:

  سلام دوست عزیز.
  من میخوام پودر کاشت بخرم ولی نمیتونم اصل و غیر اصلش رو تشخیص بدم،یکی دوبار کلاه رفت سرم و پودر تقلبی دادن با اینکه از جای معتبر خریدم،ولی خوب بعد از باز کردن درب پودر،پودر پلمپ نبود.
  خیلی بدبین شدم نمیدونم از کجا تهیه کنم ک واقعا انصاف داشته باشه و جنس اصل بفروشه

 12. زهرا گفت:

  سلام من چندماه کاشت انجام میدم اما همش از ریشه جدا میشه همه مواردم رعایت میکنم ، ممکنه مارک پرایمر خوب نباشه؟ opi هست که نمیدونم اصله یا نه

 13. Mery گفت:

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  من از لیکویید ای ان امو پودر اترکشن استفاده میکنم پرایمری که سازگاریش بااین دومواد بالا باشه معرفی میکنید لطفا؟!
  وفرق اصل و فیک بودن لیکویید ای ان ام و ازکجاباید فهمید!؟؟

 14. Hoori گفت:

  ببخشيد كيفيت مواد هارموني خوب هست ?من مي خوام موادم و عرض كنم نمي دونم تروزاني بهتره با هارموني

 15. فینا گفت:

  سلام جایگزین برای لیکویید چیزی نیست که قیمتش مناسبترباشه؟

 16. Nina گفت:

  سلام ببخشید پرایمر رو زیر تیپ یا همون ناخن مصنوعی هم باید بزنیم وقتی اولین باره کاشت و انجام میدیم یا ناخن و میزاریم فقط از تیکه ای که ناخن طبیعی مون هست پرایمر باید بزنیم

  • Raziyh گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   دلیل ورقه شدن لاک ژل چیه من همه ی نکات رو رعایت میکنم اما ژلیشی ک انجام میدم ورقه میشه
   لطفا راهنمایی کنید

 17. بهار گفت:

  سلام ممنون از توضیحات خوبتون. سوالم اینه که همه پرایمر ها رو باید صبر کنیم تا خشک بشن یا اینه با توجه به برند متفاوتن؟ مثلا جایی ک من یاد گرفتم میگفتن که بسته به برنده برخی برندها ۱۰تا انگشت رو پرایمر میزنی بعد شروع میکنی مواد گذاری و در برخی دیگه باید دونه دونه انجام بدی یعنی پراینر بزنی یک‌ناخن رو مواد بذاری و بعد ناخن بعدی ب همین ترتیب. پرایمراسیدی امریکن بیوتی رو اینطوری استفاده میکردن. آیا درسته یا خیر؟

 18. مرضيه گفت:

  سلام وقت بخير ممنون از شما، يك سوال!؟ چرا براي لمينت ناخن بايد حتما پرايمر غير اسيدي باشه!؟ من اسيدي خريدم!! عوضش كنم!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *